BARKOD NEDİR ?

Ticari ürünlerin hızlı ve doğru tanımlanmasına olanak sağlayan Barkod Sistemleri amacına uygun kullanıldığında tedarik zinciri boyunca verimliliği artırmakta, maliyetleri azaltmaktadır. Barkod ticari ürün numarasının barkod ile simgelenen biçimidir. Örneğin EAN-13, ITF-14, GS1 – 128 gibi barkod alfabeleri ile başlayan barkodlardır.

Barkod Alfabesi: Bir rakam, harf ya da özel ibarenin çubuklarla simgelenebilmesi için geliştirilen çubukların yan yana diziliş düzeni. EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E, Code 128, Interleaved 2 of 5, GS1 – 128 birer barkod alfabesidir.

Barkod etiketi: Barkod alfabesinin kullanılarak çeşitli çubuk şeklindeki kodlamalarla basıldığı sticker yani etikettir. Ürinin kimliğidir. çeşitli ebatlarda olmakla beraber belirli ölçülerin altına indiği zaman GS1’in standartları gereği başka standartlarda yazılmalıdır.

BARKOD NASIL ALINIR ?

GS1 Numaralama Organizasyonu, GS1’in üyesi olan ve sorumlu olduğu bölge ya da ülkede GS1 Sistemini temsil eden kuruluş. TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ) GS1TÜRKİYE bir GS1 Numaralama Organizasyonudur. detaylı bilgi için tıklayınız..

Barkod sistemine geçmek için aracı kurumlarla çalışabileceğiniz gibi kendinizde çok rahat bir şekilde işlemleri yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken TOBB un ilgili sitesini ziyaret edip 10 adımda barkod uygulaması sayfasını okumak ve başvurmak… Detaylı bilgi için tıklayınız…

BARKOD PROĞRAMLARI, (BARKOT OKUYUCULAR)

Gerekli başvuruları yaptıktan sonra size bir numara aralığı verilmektedir. 869 türkiye kodundan sonra Firma kodu ve Ürün kodu numarası son rakam ise kontrol basamağıdır. Barkot poğramlarına ve okuyuculara ihtiyaç duymadan önce yapmanız gereken sistemin çalışma mantığını anlamanız gerekmektedir.

 BARKOD KULLANIMI VE BARKOT NUMARA VERMESİ NASIL YAPILIR?

Barkot sistemi kurmak için uzman bir ekibiniz yoksa öncelikle barkod kullanım kılavuzunu bu linki tıklayarak inceleyiniz… 

Artık yapmanız gereken Barkot kılavuzunu dikkatlice okumak ve yazılanları tek tek yapmak…

 

 

Ekonomi Haberleri